Gdybym pół roku temu dostała jasną instrukcję jak to zrobić, to zajęłoby mi to maksymalnie 15 minut. Nie marnujcie swojego czasu, wypełnijcie to razem ze mną, krok po kroku.
LA zaczynacie od wpisanie swoich danych, następująco:
Student: nazwisko, imię, data urodzenia, narodowość, płeć, study cycle i field of education (zapytajcie najlepiej swoje biuro Erasmus, bo to cyferki, których prawdopodobnie nie znacie).
Instytucja wysyłająca: to dane waszej uczelni. Jak widzicie na stronie mojego Uniwersytetu, te pola były już wypełnione, jeśli u was są puste, to poszukajcie danych w Internecie, a o Erasmus code waszej uczelni, zapytajcie w biurze Erasmus. Osoba do kontaktu to koordynator Erasmusa na waszym wydziale.
Instytucja przyjmująca: to oczywiście uczelnia, którą do której jedziecie. Wszystkie dane, łącznie z moim koordynatorem wysłali mi sami, ale jeśli u was by tak nie było, to możecie poszukać w Internecie, albo po prostu napiszcie do Erasmus Office wybranej uczelni. Gwarantuję wam, że nie będziecie jedynymi osobami, które o to pytają, więc wasze pytanie nie będzie uznane za 'głupie'. Kto pyta nie błądzi.
TABELA A
Teraz przejdziemy do części wyboru przedmiotu. Uwaga, proszę o skupienie.
Najpierw zainteresujcie się kiedy w danym kraju zaczyna się semestr. Prawdopodobnie nie będziecie znać dnia, ale on na tym etapie nie jest ważny - chodzi o miesiąc. LA wypisujcie na semestr, nawet jeśli jedziecie na rok, później po prostu przed rozpoczęciem kolejnego semestru, zajmiecie się drugim.
Dla przykładu, ja zapisałam sobie wtedy: wrzesień 2023 - styczeń 2024.
W tej tabeli wpisujecie, jakie przedmioty wybraliście w uczelni partnerskiej. I teraz uwaga, ważne są ECTSy, czyli liczba punktów jaką posiada każdy przedmiot oraz wymogi waszego koordynatora kierunku. Bo tak, LA omawiacie z waszym koordynatorem kierunku, on decyduje czy musicie zdać przedmioty 1:1 takie same jakie mielibyście mieć na polskiej uczelni, czy może jakiś konkretny. Mi zostawił w miarę wolną rękę, poza tym, że przedmioty miały się nie powtarzać z tymi, które już miałam i najlepiej, żeby znajdowały się na moim wydziale. Czasami też może zaistnieć sytuacja, że będziecie musieli jakiś przedmiot zdać w Polsce. W moim przypadku tak jest z Seminarium magisterskim.
30 ECSTów to punkt wyjściowy, musicie je nazbierać wybranymi przedmiotami, jeśli zostawiacie w Polsce przedmiot wartości np. 2 ECTS, wtedy zbieracie sobie za granicą 28.
Tabela A: kod przedmiotu, nazwa przedmiotu, nazwa semestru, liczba ECTS za dany przedmiot.
TABELA B
Tutaj wpisujecie wasz polski odpowiednik, czyli przedmioty, które chcecie sobie 'wymienić', czyli możliwe, że wszystkie, które zdawalibyście na waszej uczelni. I uwaga; przedmiotu, który np. obowiązkowo musicie zdawać w Polsce, nie wpisujecie tutaj. Logicznie, bo go 'nie wymieniacie'.
Tabela B: kod przedmiotu, nazwa przedmiotu, nazwa semestru, liczba ECTS za dany przedmiot.
Tutaj też można się pomylić! Więc poprowadzę za rękę, bo to już koniec tortur (a przynajmniej na etapie LA).
Student: imię i nazwisko, email, data podpisu, podpis.
Osoby odpowiedzialne uczelni wysyłającej: koordynator Erasmusa jako pierwszy, później (u mnie to był koordynator kierunku = zastępca dziekana, więc możecie dopytać jak jest u was), ale oficjalnie podpis Dziekana/ Zastępcy Dziekana waszego wydziału. trzecie mamy biuro Erasmusa, które składa się z wielu osób, więc najlepiej te miłe panie zapytać kogo wpisać, albo zostawić im puste pole, one wiedzą co robić, są zawodowcami.
Osoba odpowiedzialna w instytucji przyjmującej to koordynator wydziału, i tak jak pisałam wyżej, zapytajcie kto to.
Udało się. Wypełniliście to. Na chwilę możecie odetchnąć. Prawdopodobnie to nie jest wasza ostatnia styczność z wyborem przedmiotów. Do 6 tygodni po przyjeździe możecie zmienić wasz LA, wtedy wypełniacie kolejne LA, które jest trochę inne. Te, które wam opisałam to tzw. LA before the mobility, przy zmianie przedmiotów wypełniacie 'LA during the mobility'. Dlatego bez stresu, ten pierwszy wybór przedmiotów to nie koniec świata, jeśli wykładowca nie będzie mówił po angielsku, wymagał abstrakcyjnej wiedzy na egzamin, albo przedmiot się nie otworzy (ja tak miałam z dwoma), możecie to odkręcić.
ENJOY YOUR ERASMUS ADVENTURE
Komentarze
Prześlij komentarz